Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Új Magyar Szó
Anul şi data apariţiei: 20.08.2009
Tematica: legea învăţământului – predarea limbii române ca a doua limbă
Categoria articolului: reportaje
Titlul articolului: Miclea „veri” Andronescut
Numărul fotografiilor: 1
Acces online: https://umsz.manna.ro/index.php?menu_id=2101&cikk=100360


 

Mircea Miclea, Traian Băsescu államfő tanácsadója, Ecaterina Andronescu oktatási miniszter

Mircea Miclea, Traian Băsescu államfő tanácsadója, Ecaterina Andronescu oktatási miniszter

Az államelnöki hivatal oktatási bizottságának törvénytervezete lehetővé teszi, hogy a kisebbségekhez tartozó diákok külön tanterv szerint sajátítsák el az ország nyelvét. A minisztérium tervezete szerint Románia történelmét és földrajzát is egységes tanterv szerint, románul kellene tanulni.

Jóval megengedőbb a kisebbségi jogok terén az államelnöki hivatal oktatási bizottsága által kidolgozott közoktatási törvénytervezet az Ecaterina Andronescu miniszter által közvitára bocsátott dokumentumnál – derül ki a két jogszabály összevetéséből.

Miclea: külön tankönyv a román nyelvnek

A Mircea Miclea kolozsvári egyetemi tanár (volt tanügyminiszter) vezette testület javaslatcsomagja éppen a kisebbségi oktatás „nevralgikus pontjaiban” nyújt többet a jelenlegi tárcavezető változatánál: megkönnyíti a román nyelv és irodalom elsajátítását, illetve lehetővé teszi azt, hogy a kisebbségekhez tartozó diákok Románia történelmét és földrajzát anyanyelvükön tanulhassák.

Mint ismert, a jelenlegi törvény szerint a román nyelv oktatása – az elemi osztályok kivételével – kötelező módon egységes tanterv és egységes tankönyvek szerint zajlik az országban. Románia földrajzának és történelmének tanítása szintén az állam nyelvén történik.

Ezzel szemben a Miclea-féle tervezet a 31. paragrafusában előírja: „a román nyelv és irodalom oktatása a közoktatás valamennyi szintjén az adott kisebbség számára kidolgozott tanterv és tankönyvek szerint történik”. Emellett a törvény nem tartalmaz semmilyen kitételt az ország földrajzának és történelmének oktatási nyelvére vonatkozóan.

Andronescu: Románia földrajza románul

A román nyelv és irodalom tanítása terén az Andronescu-tervezet is tesz némi engedményt a jelenlegi törvényhez képest: ezentúl nem csak 1–4. osztályban, hanem 5–8. osztályban is külön tanterv szerint lehet majd oktatni az ország nyelvét; az egységes tanterv és tankönyvek a középiskolai osztályokban megmaradnak.

Az oktatási miniszter javaslata szerint Románia történelmének és földrajzának oktatása továbbra is az állam nyelvén zajlik, a román anyanyelvű diákok számára előírt tanterv és tankönyvek alapján. E két tantárgyból a vizsgák szintén az állam nyelvén történnek.

 „Általánosságokban” egyformák

A két törvénytervezet kisebbségekre vonatkozó többi előírása nem mutat jelentős eltéréseket. Mindkét jogszabály szavatolja például azt, hogy a román iskolákba járó kisebbségi diákok is tanulhassák – a szülők kérésére – anyanyelvük irodalmát és anyaországuk történelmét.

Hasonlóképpen mindkét tervezet lehetővé teszi, hogy a román tannyelvű intézményekben is indulhassanak osztályok a kisebbségekhez tartozó diákok számára, ha erre igény mutatkozik. A két jogszabály emellett azt is javasolja, hogy valamennyi megyében, ahol valamely kisebbség nyelvén is zajlik oktatás, az adott kisebbséghez tartozó szaktanfelügyelő is kapjon helyet a tanfelügyelőségeken.

Bevetésre kész tanterv

Mint ismert, az RMDSZ és a magyar pedagógusok jó ideje kérik azt, hogy a román nyelv és irodalmat alternatív tankönyvekből tanulhassák a magyar tanulók. Ennek legfontosabb akadálya mindeddig éppen az érvényben lévő oktatási törvény volt.

Bár Traian Băsescu államfő több székelyföldi látogatásán is elismerte, hogy a magyar diákoknak idegen nyelvként kellene tanulniuk a román nyelvet, a magyar pedagógusok kérése és az RMDSZ módosító javaslatai ellenére a tanügyi törvény nem változott. Pedig a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ) már két éve elébe ment a törvénymódosításnak. Kezdeményezésére 2007 nyarán új románnyelv-oktatási tantervet dolgozott ki egy szakemberekből álló bizottság, Balázs Lajos csíkszeredai egyetemi tanár vezetésével.

A tanterv elkészítésének időzítése kiváló volt, mert épp azokban a hónapokban bocsátotta közvitára Cristian Adomniţei, a Tăriceanu-kormány tanügyminisztere az új oktatásitörvény-csomagját.

Az RMDSZ így a magyar pedagógusok munkájára alapozva javasolt módosításokat, ám ellenállásba ütközött, ami kis híján koalíciós szakításhoz vezetett.

Az alternatív román tanterv továbbra is bevetésre kész. Matekovits Mihály, az oktatási minisztérium igazgatója lapunknak korábban úgy nyilatkozott: „várják a pillanatot”, hogy a dokumentum a tárcavezető asztalára kerüljön. A jelek szerint a pillanat a tanügyi törvénytervezet kidolgozásakor sem érkezett el.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.